Ρεπορτάζ από το «Ξ»
Το απόγευμα της Τετάρτης 21 Φεβρουαρίου, πάνω από 300 άτομα συμμετείχαν σε πορεία ενάντια στην εμπρηστική επίθεση με μολότοφ σε σπίτι Ιρακινών στη Νεάπολη Θεσσαλονίκης.
![](https://xekinima.org/wp-content/uploads/2019/02/b5e6c455b24a760e6b5933399f67951e_XL.jpg)
Στην πορεία κάλεσαν ομάδες και συνελεύσεις της περιοχής, όπως η «Αυτόνομη Παρέμβαση Νεαπολιτών» (ΑΠΑΝ), η «Επιτροπή Δράσης Δυτικών Συνοικιών» και η «Ανοιχτή Συνέλευση Δυτικών Συνοικιών» και συμμετείχαν αριστερές οργανώσεις όπως η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, η ΟΚΔΕ, το Κόκκινο Νήμα και το Ξεκίνημα, αναρχικές ομάδες, η δημοτική παράταξη του Δήμου Θεσσαλονίκης «Η πόλη ανάποδα» και φυσικά κάτοικοι της Νεάπολης.
Τα αντανακλαστικά του κινήματος είναι σε εξαιρετική κατάσταση, αφού η πορεία οργανώθηκε λίγες ώρες αφού έγινε η γνωστή η επίθεση με μολότοφ σε σπίτι που κατοικούν Ιρακινοί με μικρά παιδιά. Η πορεία μάλιστα πέρασε και έξω από το σπίτι των Ιρακινών φωνάζοντας συνθήματα αλληλεγγύης στους μετανάστες και τους πρόσφυγες.
Τόσο το άμεσο κάλεσμα σε πορεία όσο και η ανταπόκριση σε αυτό, είναι ο τρόπος που πρέπει να λειτουργεί συνολικά το αντιρατσιστικό κίνημα. Να μην μείνει καμία ρατσιστική ή φασιστική επίθεση αναπάντητη, σε καμία γειτονιά. Να μη μείνει κανένας πρόσφυγας ή μετανάστης μόνος του απέναντι στο θηρίου του ρατσισμού, να μην αφήσουμε κανέναν φασίστα να μολύνει τις γειτονιές μας με το μίσος του.