Η 25η Νοέμβρη έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Ενάντια στη Βία κατά των Γυναικών και σε όλον τον κόσμο οργανώνονται δράσεις ενάντια στην έμφυλη βία, την κακοποίηση, τον σεξισμό.
![](https://xekinima.org/wp-content/uploads/2017/11/women-power.jpg)
Στη Θεσσαλονίκη οργανώνεται συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τη βία και τις δολοφονίες γυναικών στο Άγαλμα Βενιζέλου στις 18:00. Οι «Μαχητικές και Ελεύθερες» θα συμμετέχουμε και σας καλούμε όλες και όλους να συμμετέχετε μαζί μας!
Μία μέρα πριν, την Κυριακή 24/11, στις 19:30 συναντιόμαστε στο ΤΑΚΙΜ, φτιάχνουμε πικέτες, συζητάμε και οργανώνουμε την παρέμβασή μας για τις 25/11!
Σας περιμένουμε όλες και όλους!!!